Gemeentehuis Smallingerland krijgt grondige verbouwing: duurzaam, toekomstgericht en gastvrij

Het gemeentehuis van de gemeente Smallingerland wordt de komende jaren grondig verbouwd. De verouderde technische installaties zijn aan vervanging toe en dat biedt meteen de kans om het gebouw klaar te maken voor de toekomst. De gemeente heeft de opdracht voor het verbouwen van het gemeentehuis in Drachten gegund aan bouwkundig aannemer Van Wijnen uit Gorredijk en installateur Harwig uit Emmen. De verbouwing start in oktober 2025 en moet uiterlijk op 31 december 2026 afgerond zijn. De kosten voor het project bedragen ruim 19 miljoen euro.

Wethouder Robin Hartogh Heys van de Lier over de verbouwing: "Met een vernieuwde indeling, duurzame oplossingen en een flexibel werkplekconcept willen we dat het gemeentehuis een plek wordt waar inwoners, medewerkers en samenwerkingspartners zich welkom voelen. Met Van Wijnen en Harwig als aannemende partijen gaan we ervan uit dat dit binnen de planning gaat lukken. Wij wensen de aannemers veel succes de komende periode."

Het huidige gemeentehuis bestaat uit meerdere bouwdelen uit verschillende periodes (1974, 1984, 2003 en 2007). Dit heeft geleid tot een onoverzichtelijk geheel. De nieuwe indeling maakt het gebouw lichter, overzichtelijker en toegankelijker. Door meer flexibiliteit en het delen van werkplekken komt er ruimte voor voorzieningen die belangrijk zijn voor samenwerking en ontmoeting. 

Duurzaamheid centraal

Circulariteit speelt een belangrijke rol in het ontwerp. Bij de verbouwing ligt de focus vooral op wanden, vloeren en plafonds. Deze onderdelen maken het meeste verschil als het gaat om duurzaamheid en circulariteit. De technische installaties worden volledig vernieuwd. Het gemeentehuis wordt straks verwarmd met warmtepompen en krijgt een warmtebuffer onder het voorplein vanwege beperkte stroomcapaciteit. Ook de elektrische installatie en verlichting worden energiezuinig uitgevoerd. Het gebouw wordt nu ‘bijna energieneutraal’ (BENG), met ruimte voor verdere verduurzaming in de toekomst.

Europese aanbesteding en gunning

Vanwege de omvang van het project is een Europese niet-openbare aanbestedingsprocedure gevolgd. Bedrijven moesten aantonen ervaring te hebben met vergelijkbare projecten. De opdracht is uiteindelijk gegund aan bouwkundig aannemer Van Wijnen uit Gorredijk en installateur Harwig uit Emmen op basis van kwaliteit én prijs. Daarbij waren circulariteit, risicobeheersing en zorg voor de omgeving belangrijke gunningscriteria. Het ontwerp voor de verbouwing is gemaakt door ZENBER Architecten en Winkelman Engineering & Consultancy, in nauwe samenwerking met de projectgroep van de gemeente en diverse adviseurs. 

Tijdelijk op een andere plek

Ook tijdens de verbouwing blijft de gemeente inwoners zo goed mogelijk van dienst. Vanwege de verbouwing van het gemeentehuis worden tijdelijk andere locaties in gebruik genomen. Hiermee wordt overlast voor zowel bezoekers als medewerkers voorkomen en blijft de dienstverlening doorgaan. Het personeel kan werken in de voormalige school voor speciaal basisonderwijs Sjalom. De afdeling Publiekszaken wordt ondergebracht in het oude zwembad De Welle. Raadsvergaderingen vinden plaats in schouwburg De Lawei. De verhuizing naar deze tijdelijke locaties vindt stapsgewijs plaats in augustus en september. De gemeente doet er alles aan om ook tijdens de verbouwing de inwoners zo goed mogelijk van dienst te zijn.

De afbeelding is een impressie en hier kunnen geen rechten aan worden ontleend.

Impressie Publiekshal - ZENBER Architecten