Detailhandel

Hoe winkelt men in Drachten? Zie hier het laatste koopstromenonderzoek.

Smalligerland heeft ruim 127.000 vierkante meters vloeroppervlak in de detailhandel, waarvan door de sector voedings- en genotmiddelen ruim 16.200 m² (13%) wordt ingenomen. In totaal zijn er circa 380 winkels. De gemiddelde oppervlakte per winkel bedraagt 336 m² . Dat is royaal.

Drachten
Het belangrijkste deel van de winkels van Drachten is in het centrum te vinden. De belangrijkste straten zijn de Noorder- en Zuiderbuurt, de Noord- en Zuidkade, het Moleneind (samen het historische assenkruis) en het Raadhuisplein. Naast supermarkten zijn hier vooral modewinkels aanwezig. De parkeermogelijkheden bevinden zich verspreid rondom het centrum met veelal kleinere parkeerplaatsen.

Belangrijke trekkers zijn C&A, H&M en Hema. Maar ook de diverse landelijke filiaalbedrijven, zoals Blokker, Bart Smit, Expert en Intersport. En lokale ondernemers met “eigen” formules, zoals Blom, Hemmes, Elinga, Lippe Lap, Up to Date en Veneboer. Ook zijn er diverse supermarkten: Dirk van der Broek, Poiesz, AH, Aldi en Lidl. 

Aan de MLK-singel (de woonboulevard) zijn veel doe-het-zelf en woonwinkels, zoals Seats & Sofas, Kwantum, Leen Bakker, Jysk, Gamma, Praxis en Welkoop. Op bedrijventerrein De Haven zijn o.a. Karwei, Gamma, Doeland en  Baderie gevestigd.

Op onderstaande kaart staan de verschillende winkelgebieden van Drachten. De belangrijkste wijkwinkelcentra zijn de Wiken, de Drait, en de Noorderpoort.

Dorpen
Het winkelaanbod in de dorpen van Smallingerland is beperkter (23 winkels, verdeeld over 6 dorpen). Het totale winkelaanbod is ruim 3.000 m2. Waarbij Oudega duidelijk het grootste aanbod heeft, bestaande uit een supermarkt, bakker, slager, groenteboer en een woonwinkel.

Herijking detailhandelsbeleid
Het huidige gemeentelijke detailhandelsbeleid van de gemeente Smallingerland wordt momenteel geactualiseerd, om daarmee zicht te krijgen op de gewenste en mogelijke ontwikkelingen voor zowel het centrum van Drachten, de wijkcentra, perifere detailhandel als de dorpscentra. Het nieuwe detailhandelsbeleid zal naar verwachting medio mei 2010 worden vastgesteld.

Koopstromen - Hoe winkelt men in Drachten?
De Kamer van Koophandel heeft een onderzoek laten uitvoeren naar 'koopstromen'. Hiervoor zijn honderden vraaggesprekken gevoerd met consumenten. Wat voor winkels zijn er? Kan men voor niet-daagse aankopen goed terecht? Cijfers, conclusies en aanbevelingen over het centrumgebied en de MLK-(meubel)boulevard zijn te vinden in  het  rapport over Smallingerland (pdf, opent in een nieuw venster). Het rapport is gebaseerd op gegevens uit 2007 en het verscheen in voorjaar 2008.

naar boven naar boven