- Home
- | Bouwen Milieu
- | Milieu
- | Activiteitenbesluit
Activiteitenbesluit
Voor veel bedrijven gemakkelijker.
Op 1 januari 2008 is het nieuwe Activiteitenbesluit in werking getreden. Door bijna alle bedrijfstakken onder het systeem van algemene regels te brengen, hoopt de rijksoverheid de lastendruk voor het bedrijfsleven te verminderen. Voor veel groepen bedrijven vervalt de meldingsplicht of de vergunningplicht op grond van de Wet milieubeheer. Dit heeft zeker voor de metaalelectro-branche grote gevolgen. Uitgangspunt blijft wel dat het milieu op een zelfde niveau wordt beschermd. Ook voor de gemeenten heeft de nieuwe wetgeving grote impact.
Elf huidige besluiten, bijvoorbeeld van toepassing op horeca, scholen, kantoorgebouwen, autobedrijven, transportbedrijven, tankstations, hout- en bouwbedrijven, textielbedrijven, detailhandel en tandartsen worden op één hoop geveegd. Ook de opslag van olie e.d. in ondergrondse tanks of opslag van propaan valt vanaf januari a.s. onder het Activiteitenbesluit. Daarnaast valt bijna de gehele bedrijfstak van metaalbedrijven onder de algemene regels van de nieuwe wetgeving. Voor veel bedrijven leidt het tot vermindering van administratieve lastendruk; nu nog verplichte meldingen, keuringen en rapportages van bijvoorbeeld vloeistofdichte vloeren of installaties worden verminderd. Landelijk hoeven ongeveer 70.000 bedrijven niets meer te melden. Daaronder vallen detaillisten, kantoorgebouwen, scholen en dergelijke. Een grote groep bedrijven hoeft ook geen milieuvergunning meer aan te vragen. Zij kunnen wijzigingen of het opstarten van een bedrijf eenvoudig melden, via het landelijke meldingsformulier Activiteitenbesluit.
Ziehier een link naar het landelijke digitale meldingsformulier Activiteitenbesluit.
Als u het landelijke formulier heeft ingevuld kan het zijn dat uw bedrijf toch een vergunning nodig blijkt te hebben. In dat geval vraagt u een omgevingsvergunning aan. Tevens dient u een melding van de veranderde inrichting te doen.
Landbouwbedrijven en glastuinbouwbedrijven krijgen alleen voor bepaalde activiteiten of installaties te maken met het nieuwe besluit. Daaronder vallen bijvoorbeeld het wassen van voertuigen, opslag van propaan en enkele lozingsaspecten.
Met het nieuwe besluit wordt meer dan voorheen een aantal milieuaspecten geregeld met zogenaamde zorgplichtartikelen. Deze artikelen bepalen dat een bedrijf zo goed mogelijk moet omgaan met onderwerpen als afvalwater- en afvalbeheer, energie, bodem- en grondwaterbescherming en dergelijke. Bedrijven moeten bijvoorbeeld zo zuinig mogelijk omgaan met het gebruik van energie. De wijze waarop zij dit regelen, hebben ze vaak zelf in de hand. Gemeenten hebben wel de mogelijkheid om met vast te stellen beleid richting te geven aan de wijze waarop bedrijven moeten voldoen.
Voor bedrijven die onder de milieuwetgeving vallen, meldingen hebben gedaan en over de juiste vergunningen beschikken, verandert er niets. Voor hen is de overgangsbepaling van toepassing. Of het nieuwe Activiteitenbesluit ook voor uw bedrijf consequenties heeft, is afhankelijk van het type bedrijf en milieubelasting.
Meer informatie over het Activiteitenbesluit vindt u in de brochure. U kunt ook contact opnemen met de cluster Milieu, via telefoonnummer (0512) 581 234. Uiteraard kunnen bedrijven voor meer informatie ook terecht bij hun brancheorganisatie.


