De barmhartige samaritaan

De Barmhartige Samaritaan, Jan Frearks van der Bij

Kunstenaar: Jan Frearks van der Bij
Titel: De Barmhartige Samaritaan
Locatie: P.C.B.S. De Wyngerd, Tsjerkebuorren 26, Drachtstercompagnie
Materiaal: Stukjes keramische tegels
Soort kunstwerk: Mozaïek
Jaartal: 1964

Over het kunstwerk:
Zoals in bijna alle mozaïeken van Jan Frearks van der Bij is ook hier een Bijbelse vertelling het uitgangspunt geweest. Hier is dat het Evangelie van Lucas 10: 25 - 37 :
Er kwam een wetgeleerde naar Jezus toe die hem op de proef wilde stellen. Hij vroeg: "Meester, wat moet ik doen om deel te krijgen aan het eeuwige leven?" Jezus zei tegen hem: "Wat staat er in de wet? Wat leest u daar?" Hij antwoordde: "Heb de Heer, uw God, lief met heel uw hart en heel uw ziel, met inzet van al uw krachten en met heel uw verstand, en heb uw naaste lief als uzelf." Toen zei Jezus: "Dat is goed geantwoord; doe dat en u zult leven." Maar de man wilde zichzelf rechtvaardigen en zei: "En wie is dan mijn naaste?" Daarop zei Jezus: "Er was eens een man die van Jeruzalem naar Jericho ging en door rovers werd overvallen. Ze beroofden hem en sloegen hem en lieten hem halfdood liggen. Nu kwam daar een priester langs, op weg naar Jericho. Hij zag hem liggen, maar ging met een boog om hem heen. Hetzelfde deed een Leviet die daarlangs kwam; ook hij ging met een boog voorbij. Een Samaritaan die op reis was, kwam daar ook langs. Hij ging naar hem toe, verzorgde zijn wonden met olie en wijn en verbond ze. Toen zette hij hem op zijn eigen ezel en bracht hem naar een herberg waar hij voor hem zorgde. De volgende dag nam hij twee zilverstukken, hij gaf die aan de herbergier en zei: Zorg voor hem, en mocht u meer kosten maken, dan zal ik u betalen als ik terugkom!" En Jezus besloot: "Wat denkt u? Wie van deze drie is de naaste geweest van de man die in handen viel van de rovers?" "Degene die zich het lot van de man aantrok", antwoordde de wetgeleerde. En Jezus zei: "Ga dan en doe als hij." Het mozaïek is een realistische weergave van dit verhaal. Van de weg af is het mozaïek slecht zichtbaar; vanaf het schoolplein is het wel goed te bekijken.

Over de kunstenaar:
Jan Frearks van der Bij is in 1922 te Drachten geboren. Hij is autodidact en maakt voornamelijk schilderijen en tekeningen. Hij was lid van 'Yn 'e line'. Dat was een groep van vijf verwant voelende expressionistische kunstenaars die vaak exposeerden. De groep bestond van ongeveer 1950 tot 1970. Van der Bij heeft daarnaast in de jaren vijftig, zestig en zeventig monumentale opdrachten gerealiseerd, met name mozaïeken en wandschilderingen. In de gemeente Smallingerland, maar ook in de rest van de provincie zijn verschillende kunstwerken van hem te zien.

naar boven naar boven