- Home
- | Weblog van Bert Middel
- | Gemeentelijke wietteelt
Gemeentelijke wietteelt
Vandaag – vrijdag 21 november 2008 – vindt er een 'wiettop' plaats in Almere. Burgemeesters van de ruim honderd gemeenten met een of meer 'coffeeshops' (een fraai woord voor een wietwinkel) zijn daarvoor uitgenodigd. Centrale vraag is of we door moeten gaan met het 'gedogen' van softdrugs, of we het moeten verbieden of dat we overgaan tot een aan regels en controle gebonden legalisering.
Sinds Drachten twee coffeeshops heeft, is de overlast rond het gebruik van softdrugs sterk verminderd. De verkoop van het spul aan volwassenen is in zeer kleine hoeveelheden toegestaan, de inkoop is nog steeds illegaal. En juist daarom is de wietteelt een interessant werkterrein voor criminelen, die meteen ook het buitenland voorzien van grote hoeveelheden softdrugs. En zolang de wietkwekerijen en ook de aanvoer van softdrugs in illegale handen zijn, is controle op de kwaliteit ervan onmogelijk. Dat is bedreigend voor de volksgezondheid, want het spul wordt steeds zwaarder – waarmee de grens met harddrugs vervaagt – en is steeds vaker vervuild met chemische troep.
Verbieden heeft geen zin, want softdrugs worden op grote schaal gebruikt. De vergelijking met alcohol kan gemaakt worden. In de jaren dat Amerika was 'drooggelegd', werd er meer dan ooit alcohol gedronken. En was de productie, distributie en verkoop volledig in handen van de georganiseerde criminaliteit. Zoiets gaat hier ook gebeuren wanneer je softdrugs gaat verbieden.
Doorgaan met gedogen is doorgaan met hypocrisie. Verkoop via de voordeur toestaan en inkoop aan de achterdeur verbieden. En dus ook het ontbreken van controle op kwaliteit. Met daarbij een snel groeiende criminele sector die zich ongebreideld met wietteelt bezighoudt. Waarbij het voor politie en justitie vaak dweilen met de kraan open is.
Ik ben en blijf dan ook een fervent voorstander van gereguleerde legalisering. Waarbij we ook de teelt, aanvoer en kwaliteit in de gaten kunnen houden. Sterker nog, het is helemaal geen gek idee dat gemeenten zelf via eigen kwekerijen de teelt ter hand nemen. Het zou via al bestaande onderdelen van de sociale werkvoorziening (WSW) kunnen gebeuren. Misschien ook wel door de eigen buitendiensten. Je neemt zo de criminelen de wind uit de zeilen, je weet precies wat je produceert en wat de sterkte en kwaliteit ervan zijn en je kunt de opbrengst ten goede van de gemeenschap laten komen. Dit laatste gebeurt nu ook al met de winsten van bijvoorbeeld de Holland Casino's.
Zo sla je vele vliegen in één klap: je beperkt overlast, je voorkomt en bestrijdt criminaliteit, je ziet toe op teelt, aankoop, voorraad en verkoop, je waakt over de volksgezondheid en je houdt er met z'n allen ook nog een paar centen aan over. Het lijkt me de moeite van het proberen waard, te beginnen in bijvoorbeeld Drachten.
Maar zoals altijd staan er wetten in de weg. En praktische bezwaren. Maar die kunnen overwonnen worden. Als je maar wilt. En vooral ook durft.
Eerste Vorige 49/95 Volgende Laatste
Reacties
- JacoB-DR88 (20-08-2009 17:18)De woorden werden reeds uit m'n mond genomen, dus ben ik voorstander voor gecontroleerde legalisatie van Canabis.
- Trees (03-12-2008 09:19)Die wiet is toch een gewoon groen plantje? Ik solliciteer voor deze baan!!
- harm (28-11-2008 00:01)de coffeeshophouders betalen altijd al belasting .erg vreemd dat men denkt dat dit niet zo is in dit land waar de beste rechten aan de belastinginner worden toegewezen. de kwekers betaald echter niet omdat deze stiekum moeten doen. de hoeveelheid thc(het werkend bestanddeel van de cannabisplant in percentage weergegeven)heeft niets te maken met de kwaliteit van het product of zoals geschetst wordt dat het richting harddrugs gaat. als u nu een biertje en een jenever naast elkaar zet word meestal de jenever in een kleiner glas genuttigd en het bier in het grote glas uiteindelijk krijgt de consument evenveel alcohol binnen dit werkt ook bij wiet en hasj hetzelfde.een hoger thc gehalte betekend alleen dat je er zuiniger mee om kunt gaan en niet dat je er erger stoned van word. de kwaliteit van wiet is van vele factoren afhankelijk.en behoeft een aparte uitleg. wat erg goed is aan het idee van bert middel is dat er dan op dat vlak een goede controle mogelijk is.
- Klaas Venema (25-11-2008 21:05)En voor alle geinteresseerden, er komt een website voor het project Raadhuisplein: http://www.raadhuispleindrachten.nl/ Ik ben benieuwd...
- J de vries (25-11-2008 11:53)Inderdaad een goed initiatief; het moest maar eens afgelopen zijn met dat hypocriete gedoogbeleid. Wat dhr. Middel bedoelt is waarschijnlijk dat de wiet van eigen bodem steeds sterker is geworden de laatste jaren. Dat is denk ik ook het geval. Het THC gehalte zal binnen de perken moeten blijven wil nederwiet nog het predikaat 'soft drugs' behouden. Controle en beheersing is dus waar het om gaat en bovenal de wietcultuur uit de criminele sfeer halen. Tenslotte kunnen we dan ook nog belasting heffen over de inkomsten van de coffeeshops. Belastinggeld die de maatschappij weer ten goede komt. Kortom, ik kan alleen maar winnaars bedenken. Af en toe een jointje roken staat wat mij betreft gelijk aan af en toe eens een borreltje drinken. Laten we dat nu eens goed regelen met z'n allen... groeten, Jetze
- Harm (24-11-2008 12:22)Een erg goed initiatief van de burgervader. de gemeenschap heeft daar zeker wat aan. het lijkt mij goed te kunnen werken maar waarom zou de kwaliteit op dit moment slecht kunnen zijn. de twee coffeeshops die er momenteel zijn verkopen toch al jaren goede kwaliteit. en deze kunnen toch ook gecontroleerd worden. daar is het coffeeshop beleid toch ook voor.

