• Home
  • | Weblog Middel

Weblog van Bert Middel

De week van B.M. (27) (26-04-2011 00:00)

Deze keer twee weken ineen. En daarna even rustig aan, want ik ben er paar weken uit vanwege de behandeling van een hardnekkig ongemak in het UMCG in Groningen. Het is zo gepland dat ik in ieder geval nog wel de bezinningsbijeenkomst in de Grote Kerk, de stille tocht en de kranslegging op 4 mei kan meemaken. En bij die gelegenheid ook weer een verhaal zal houden. Voor elke burgemeester is de vierde mei een belangrijke dag, dus ook voor mij. Waar dan bij komt dat ik zolang als ik het me kan herinneren ‘iets’ heb met de Tweede Wereldoorlog en de nasleep ervan. En in het verlengde daarvan blijf ik me druk maken over alle vormen en uitingen van onvrijheid, onderdrukking, fascisme en discriminatie. Het zit gewoon in mijn genen en naast de altijd aanwezige maatschappelijke betrokkenheid doet een sterk ontwikkeld historisch besef de rest.

De afgelopen week was weer bijzonder gevarieerd en de lopende week is dat evenzeer. Naast de ‘gewone’ activiteiten viel er toch weer heel wat te verhapstukken. Maandag was ik in Amersfoort, waar de geboekstaafde geschiedenis van het voormalige Kamp Amersfoort werd gepresenteerd. Dit kamp werd tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers als straf-, werk- en doorgangskamp gebruikt. Het was voor tallozen een verschrikking en het betekende voor velen het einde. In een vorig leven – als Kamerlid – heb ik het initiatief genomen om vanuit de resten van dit kamp een nationaal oorlogs- en verzetsmonument te creëren. Dit lukte vooral omdat de Tweede Kamer geen partijpolitiek bedreef wanneer het om oorlogsgetroffenen ging. En zo kon ik namens alle fracties – van SP tot SGP en alles er tussenin – het kabinet ertoe bewegen om te doen wat al veel eerder had moeten gebeuren.
Men bleek dit in Amersfoort nog niet vergeten te zijn.

Dinsdag zoals elke week B&W-dag en deze keer weer eens binnen een redelijk tijdsbestek. Na drie uur hadden we de agenda afgewerkt. ’s Avonds spraken we in de raadscommissie over de Integrale Visie van Smallingerland. Ofwel, hoe zal of kan onze gemeente er over tien of vijftien jaar – of nog verder – uitzien? Een interessant, maar niet zo simpel onderwerp. Want wat moet of kan je ermee? Het is geen blauwdruk, maar evenmin een overbodig verhaal. Wel geeft het een kader aan waarbinnen toekomstige ontwikkelingen zich kunnen voltrekken.
In ieder geval is enig relativeringsvermogen bij de behandeling van dit op zich wezenlijke onderwerp geen overbodige luxe. En het is ook aan te bevelen het thema op verschillende abstractieniveaus te benaderen. Ik begon mijn bijdrage aan de behandeling met een veelzeggend citaat van ik-weet-niet-meer-wie: “Voorspellen is een hachelijke zaak, zeker als het om de toekomst gaat”.
Het niet onplezierig verlopen debat duurde bijna de hele avond. De eventuele conclusies komen in de eerstvolgende raadsvergadering aan bod. In mijn plaats zal locoburgemeester Nieske Ketelaar het debat met de raad voeren. Ik heb de indruk dat we er met zijn allen wel uitkomen, zeker nu op verzoek van enkele fracties nog meer aandacht wordt gegeven aan het aspect duurzaamheid.

Woensdag naar Den Haag om in de Tweede Kamer een aantal zaken onder de aandacht te brengen en waar mogelijk ook te regelen. Ik kan daar nu niet over uitwijden. Wel was het leuk om weer even ‘terug’ te zijn. Zeker wanneer je oude bekenden tegenkomt. Niet alleen leden – de doorstroming is enorm – maar zeker ook medewerkers, zoals beveiligers, bodes, obers en daarnaast journalisten. Al met al ben ik zeventien jaar lid van ons nationale parlement geweest. Eerst dertien jaar als Tweede-Kamerlid en vervolgens vier jaar als senator. Dan blijft er wel iets hangen, hoewel ik geen last heb van heimwee of nostalgie.

De donderdag stond in het teken van de komende weken, los van een vergadering in Groningen die ik moest voorzitten. Vrijdag vrij en dat gold tot mijn verbazing niet voor scholieren en leraren van een aantal openbare scholen in onze gemeente. Er zal wel een reden voor geweest zijn, maar merkwaardig is het wel. De bijzondere scholen bleven dicht, wat ik wel kan plaatsen.
Het mooie van openbaar onderwijs is dat het bedoeld is voor iedereen, waarmee het als een ontmoetingsplaats kan fungeren voor uiteenlopende opvattingen, levensbeschouwingen en gezichtspunten. In de praktijk is het vanwege het bestaan van bijzonder onderwijs weliswaar vaak anders, maar gelukkig zijn en blijven ook leerlingen van religieuze huize welkom op openbare scholen. Ik wil niet treden in de bevoegdheid van degenen die er over gaan, maar mij bevreemdt het dat op Goede Vrijdag – volgens het aloude verhaal de dag van de kruisiging – scholen gewoon openbleven. En dat zeg ik als iemand die zelf niet godsdienstig is.

De tweede week is ook weer goed gevuld. Naast de ‘gewone’ dingen bijeenkomsten in Utrecht, Groningen, Heerenveen, Sneek en Leeuwarden. En vrijdag krijgt een aantal inwoners van onze gemeente – zonder dat ze dat van tevoren weten – een Koninklijke onderscheiding. De hoogste onderscheiding van de samenleving voor mensen die zich zonde eigenbelang verdienstelijk hebben gemaakt voor anderen. Zo noem ik het altijd bij de uitreiking. Als gemeente gaan wij niet over de rangen en standen in onderscheidingen, maar gelukkig kunnen we er wel voor zorgen dat het voor de gelauwerden een leuke en onvergetelijke dag wordt. Hoe je er verder ook over mag denken, ik vind het prachtig om ‘eigen’ inwoners de bijbehorende versierselen op te spelden.

Dit is voorlopig mijn laatste weblog. In de tweede helft van mei ga ik weer aan het werk, maar ik maak met deze blog even een pas op de plaats. De voornaamste reden is dat ik me afvraag of het schrijven van een wekelijkse blog ook echt bijdraagt aan een versterking van de relatie tussen burger en bestuur. En dat men ook een beetje beter geïnformeerd wordt over wat een burgemeester zoal doet. Want terwijl de media doorgaans wel de inhoud van de blog oppikken, vraag ik me af of inwoners van onze gemeente dat ook doen. Deze blog verschijnt op de gemeentelijke site en krijgt daarop nauwelijks respons. Daarnaast verschijnt de blog op ons digitale marktplein ‘Drachten wil je meemaken’, maar ook daar wordt weinig gereageerd. Discussies blijven achterwege en dat vind ik eigenlijk wel een gemis. Vandaar dus.

Tenslotte nog dit. Misschien ben ik een beetje ouderwets, want ik loop niet voorop in het gebruik van de nieuwe media. Ik doe deze blog, ik zit ook op Facebook en Linkedin, maar ik twitter niet. Toch verschijnen af en toe twitterberichten onder mijn naam.
Er is zonder mijn medeweten en laat staan medewerking, een twitter-account aangemaakt, vervolgens ingetrokken en daarna weer geactiveerd. Misschien leuk bedoeld, maar ik kan het niet waarderen dat uit mijn naam allerlei onzinberichten de wereld worden ingeslingerd. Er wordt zelfs gerefereerd aan privéberichten. Ik heb degene die hiervoor verantwoordelijk is – oud-raadslid Petra Kramer – gevraagd hiermee te stoppen. Dat heeft zij niet gedaan. Dat is jammer. Eigenlijk is het wel een beetje zielig dat zij op deze wijze op moet vallen.
Petra is medewerker van de lokale omroep Smelne FM, die ik een warm hart toedraag. Niet voor niets was ik enige tijd voorzitter van de Organisatie van Lokale Omtroepen in Nederland (OLON). Maar zolang dit twittergedoe van Petra voortduurt, zal ik niet meer meewerken aan uitzendingen van Smelne FM. Ik kan heel veel hebben, maar dan wel binnen de grenzen van het fatsoen. Deze grenzen zijn willens en wetens overschreden. Dan houdt het gewoon op.

Reacties bekijken/reageren


De week van B.M. (26) (18-04-2011 11:07) Aantal reacties: 1

DE WEEK VAN B.M. (26) 9/04/2011 – 17/4/2011

Een prachtige ‘Drachtster zondag&...


Lees verder

De week van B.M. (25) (08-04-2011 15:36) Aantal reacties: 0

Misschien omdat het museumweekend was, maar de zondag werd verdeeld tussen musea en sport. Eerst ...


Lees verder

De week van B.M. (24) (01-04-2011 13:28) Aantal reacties: 0

Na een rijk gevuld weekend met op vrijdag het sportgala –wat hebben we veel topsporters in onz...


Lees verder

De week van B.M. (23) (25-03-2011 15:18) Aantal reacties: 0

Leuk, zo’n weekendactie om het vrijwilligerswerk te promoten. Op het pleintje voor het wijk...


Lees verder

naar boven naar boven